16942
Urheiluseura Ranuan Peuran tulevaisuuden toiminnan turvaamiseksi haetaan seurassa uusia ratkaisuja ja pitkäntähtäimen linjauksia. Seuran jäsenmäärään tavoitellaan nousua varsinkin kun urheilutalo Peuransarven puitteet ovat nyt hyvässä kunnossa viime kesänä toteutetun tuoreimman remontin jäljiltä. Kuvassa treenaa talon kellarikerroksen punttisalilla Eemeli Niemelä.
Peuransarven salissa ja muissa tiloissa ilma on nyt raikasta kun katto ja osa seinää on korjattu, ja ilmastointiputket puhdistettu ja ilmanvaihto ylipäätään säädetty kohdilleen.

Seuran harteilla ovat kaikista korjauksista myös isot velat; ne nousivat kesän urakan jälkeen miljoonaan euroon.
Velan lyhentäminen alkaa kuitenkin vasta puolenkymmenen vuoden kuluttua mihin mennessä toiminta pitäisi saada niin vireäksi että tulot riittävät lyhennyksiin. Lainojen takaajana on kunta mikä käytännössä tarkoittaa että seuratoiminnan kannattava jatkuminen on myös yleinen etu. Lue lisää tuoreimmasta Kuriirista.