petäjäsalmi
Pohjustustyöt Luiminkajoen vesistön tilan kohentamiseksi etenevät kun viime viikon torstaina perustettiin käytännön toimien aikaansaamiseksi yhdistys. Valuma-alueen pienten järvien saapuvilta valittiin Luiminkajoki ry:n hallitukseen yhdistyksen perustavassa kokouksessa kuusi henkilöä.
Puheenjohtajaksi valittu Matti Romppainen sanoi ottavansa tehtävän vastaan ”pitkin hampain” mutta suostuneensa jottei asia jää henkilövalintojen takia junnaamaan paikalleen.
Yhdistyksen sihteeriksi valittiin Eija Kokko-Petäjäjärvi ja hallitukseen muiksi jäseniksi Asko Perttu Petäjäjärveltä, Heikki Hiltula ja Seppo Hiltula Kuusijärveltä, Heikki Petäjäjärvi Iso-Kuukasjärveltä sekä Mikko Sarajärvi Iso-Kuukasjärveltä ja Luiminkajärveltä. Romppainen edustaa hallituksessa Pikku-Kuukasjärveä. Kokko-Petäjäjärvi on alunperin kotoisin Kuukasjärveltä.
Yhdistys on luonteeltaan sen perustamisessa auttaneen projektikoordinaattori Eero Hiltusen mukaan ensimmäinen kansalaispohjalta lähtenyt vesiensuojeluyhdistys Lapissa. Lue lisää tuoreimmasta Kuriirista.